
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.5 mm |
| Length | 2.9972 mm |
| Width | 2.9972 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 120 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 3.1 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 49 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 1.21 A |
| DC Resistance (DCR) | 96 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 3.3 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.23 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1.23 A |
| Saturation Current | 1.21 A |
| Max Saturation Current | 1.21 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.23 A |
| Max Length | 3.1 mm |
| Max Width | 3.1 mm |
| Min Length | 2.9 mm |
| Min Width | 2.9 mm |
Stock: 10717
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13166
Ext.Price$0.13166
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13166 | $0.13166 |
| 10 | $0.11627 | $1.16270 |
| 50 | $0.11102 | $5.55100 |
| 100 | $0.10601 | $10.60100 |
| 500 | $0.09429 | $47.14500 |
| 1000 | $0.08387 | $83.87000 |
| 3000 | $0.07583 | $227.49000 |
| 5000 | $0.06856 | $342.80000 |
| 10000 | $0.06198 | $619.80000 |
